شعار سال
جمعه 01 تیر 1403
  • 1402/10/03 - 10:38
  • - تعداد بازدید: 540
  • - تعداد بازدیدکننده: 531
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
سخنان رهبری به مناسبت روز گزینش

گزینش برتر

در تشخیص‌ها، در گزینش اشخاص و در گزینش مسئولان، باید خدا را در نظر بگیرید، گزینش، باید گزینش هوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد.

فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)

تعداد بازدید:۱۷۶۰ 

* در تشخیص‌ها، در گزینش اشخاص و در گزینش مسئولان، باید خدا را در نظر بگیرید،

گزینش، باید گزینش هوشمندانه، عالمانه و دقیق باشد.

* افراط و تفریط در کار نباشد، نه آن‌چنان سهل انگاری که بافت دستگاه‌های مهم و حساس به کلی جهت گیر‌ی هایش را رها کند و نه آن‌چنان سخت گیر‌ی های نادرست و تفریط که به اندک بهانه‌ای افراد را پشت در بگذاریم.

* در گزینش افراد ملاحظه کنید، کسانی باشند که این خصوصیات را رعایت کنند، هم جهات اسلامی هم جهات انقلابی، هم جهات ارزشی تا کار واقعاً چنان که باید و شاید پیش برود.

به مدیران توصیه می-کنم که به‌گزینش به چشم رقیب و مانع نگاه نکنند به چشم بازو، وسیله کار، چشم بیننده و گوش شنونده در پیدا کردن آدم‌های کارآمد نگاه کنند،

مدیر باید وجود گزینش را یک فوز عظیم بداند.

* آن روزگاری که افراد به خاطر برخی از ملاحظات فکری و سلیقه‌ای و عاطفی، نیروهای خودشان را استخدام می‌کردند، گذشته است.

امروز، روزی است که همه بایستی از سلایق و انگیزه‌های شخصی عبور کنند و هرچه را هم که در گذشته بوده، پشت سرشان بریزند و از آن عبور کنند و ان-شاء الله زمینه یک همکاری عمومی را فراهم سازند.

* توجه کنید که گزینش را یک وسیله‌ای برای طرد، دور ریختن عناصر، مانع گذاشتن سر راه آدم‌های حسابی که می‌خواهند بیایند کار کنند، قرار ندهید.

سعی کنید گزینش را پالایش نیروهای انسانی و زبده گزینی قرار دهید.

* در گزینش، سختگیری‌های بیجا، مانع تراشی‌های بیجا، اشکال دارد.

* در سطوح بالا، آن نیروی مؤمن و با اخلاص را جستجو کنید.

* در بین کسانی که توانایی کار را دارند، دنبال عنصر تقوی و تعهّد و اخلاص بگردید و او را در رأس کار بگذارید.

* گزینش‌ها تقویت بشوند، منتها تقویت گزینش‌ها از دو نظر است، هم تقویت موضع اداری و سیاسی و هم تقویت باطن انسانی و عارفانه و دقّت و توجه لازم.

* یک چنین کاری است گزینش که هم هدفش خیلی بالاست و هم وسیله‌ها این قدر حساس هستند. باید دقیق باشید.

در گزینش زیردستان و در انتصاب مأموران، در درجه اول به ایمان آن‌ها توجه کنید. نه اینکه وقتی دیدیم کسی ایمان دارد، بقیه معیارها را ندیده بگیریم و یک آدم بی‌کفایت شل و ولی را به صرف داشتن ایمان سرکار بیاوریم؛ نه. در گزینش انسان‌هایی که می‌خواهید در رأس کارهای گوناگون بگمارید، دقت کنید تا آدم با ایمان، امین، پاکدست، بی طمع و عمیقاً معتقد به هدف‌های نظام اسلامی را انتخاب کنید.

مسئله گزینش فوق‌العاده مهم است؛ این اهمیت، هم به لحاظ هدف گزینش است و هم به لحاظ وسیله گزینش. گزینش برای دستگاه‌های دولتی و نهادها و همه دستگاه‌های عامل که از نیروی انسانی استفاده می‌کنند، مثل آب خوردن، لازم و واجب است.

در هر جذبی، در هر دفعی، معیار خدایی را در نظر داشته باشید. هم رد کردن صالح و هم پذیرفتن آدم ناصالح، هر دو بد و هر دو خلاف است اصل بازسازی و گزینش و انتخاب افراد صالح و رد اشخاص غیر صالح یک ضرورت است رد یک صالح به قدر جذب یک ناصالح سنگین است شاید هم سنگین‌تر، دو طرف قضیه دشوار است، گزینش مثل صراط است. همان صراطی که شنیدید اینجاست، آنکه از مو باریک‌تر و از شمشیر تیز تر و هر طرفش هم بیفتی جهنم است همین‌جاست.

گزینش کاریست لازم و پرزحمت، ظریف واضح است در مبادی ورودی دستگاههائی که جمهوری اسلامی برای آنها اهمیت قائل است وجود یک صافی منطقی ضروری است اما این کار پر زحمت است.

ما معتقدیم که گزینش را به لحاظ هدف بسیار مهمش باید مهم دانست.

اگر یک مدیر بخواهد حیطه کار خود را سلامت نگه بدارد، باید تا پایین‌ترین رده‌ای را که در انجام کار تأثیر دارد، مراقبت کند

  • گروه خبری : گروه های مطالب,اخبار عمومی
  • کد خبر : 94945
کلمات کلیدی

فایل ها

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

سایر پیوندها
تنظیمات قالب